POBIERZ KATALOG

Systemy mocowań elewacji wentylowanych – zasady montażu i zalety

Systemy elewacji wentylowanych to praktyczny i efektowny sposób na wykończenie budynku. Elewacja tego typu jest niezwykle trwała, a ponadto tworzy dodatkową warstwę ochronną ścian. Odpowiednio zainstalowane mogą służyć, a jednocześnie dobrze wyglądać przez wiele lat – dlatego też cieszą się w Polsce niezmienną dużą popularnością. Doskonale wpisują się zarówno w nowoczesną, jak i tradycyjną architekturę. Dla ich sprawnego funkcjonowania ważna jest jednak odpowiednia instalacja. W tym artykule przedstawiamy systemy mocowań elewacji wentylowanych – ich montaż oraz zalety.

Systemy mocowań elewacji wentylowanych – montaż

Elewacje wentylowane montowane są za pomocą podkonstrukcji nazywanej rusztem. Element ten jest bardzo istotny dla całego systemu. Odpowiada bowiem za trwałość, a także właściwe funkcjonowanie elewacji. Systemy mocowań elewacji wentylowanych i zasady ich montażu podlegają pod normy budowlane. Muszą spełniać odpowiednie Warunki Techniczne oraz przepisy przeciwpożarowe. Wykazują je między innymi konsole pasywne AGS ze stali nierdzewnej lub ze stali czarnej pokrytej powłoką Magnelis®. Konsole te montowane są do ściany, z uwzględnieniem szczeliny wentylacyjnej, do konsoli montowany jest ruszt, na którym finalnie montuje się okładziny elewacyjne. Sposób montażu, który uwzględnia mostki termiczne, a także zapewnia możliwość odprowadzania wilgoci i cyrkulacji powietrza, decyduje o wysokiej jakości oraz sprawności całej elewacji.

Systemy elewacji wentylowanych – zalety

Systemy mocowań elewacji wentylowanych mają wiele zalet. To właśnie one zapewniają im dużą popularność. Należy wśród nich wymienić:

  • wysoka izolacyjność termiczna,
  • wysoka izolacyjność akustyczna,
  • trwałość i wytrzymałość,
  • bezpieczeństwo – potwierdzone certyfikatami i badaniami.

Ponadto warto wspomnieć, że elewacje wentylowane dostępne są w wielu różnych wzorach oraz kolorach. Daje to możliwość dopasowania do danego projektu budynku.

Typy elewacji wentylowanych

Stały rozwój techniki, a także stosowanie różnorodnych materiałów, sprawiają, że elewacje wentylowane dają wiele różnych możliwości. Mogą różnić się pod względem:

  • rodzaju zastosowanej okładziny,
  • rodzaju podkonstrukcji,
  • sposobu montażu okładziny do podkonstrukcji,
  • materiału podkonstrukcji.

Wśród rodzajów okładziny natomiast do wyboru są płyty wykonane z: włókno-cementu, kamienia, blachy i kompozytów blaszanych, laminatów HPL, ceramiki, laminatów i tworzyw sztucznych, drewnopochodnych lub drewnianych. Ruszty do elewacji wentylowanych wykonać można z takich materiałów jak aluminium, drewno, czy stal. W tym przypadku jednak bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na ich parametry oraz zgodność z normą budowlaną. Ze względu na ścisłe wytyczne, najlepiej postawić na produkty pochodzące od sprawdzonego producenta, których właściwości potwierdzone są odpowiednimi badaniami jak np. marka AGS. Podkonstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej lub stali czarnej pokrytej powłoką Magnelis® spełniają te warunki, a jednocześnie są bardzo wysokiej jakości.

Podsumowanie

Systemy mocowań elewacji wentylowanych to ważny element całej konstrukcji. Dlatego też warto zdecydować się na ich indywidualny projekt, który spełni odpowiednie wytyczne, a także będzie idealnie dostosowany do danego budynku. Systemy elewacji wentylowanych mają wiele zalet, zarówno tych wynikających z ich funkcjonalności, jak i tych estetycznych. Jeśli więc szukasz ciekawego, a jednocześnie trwałego rozwiązania dla swojego budynku, jest to bardzo dobry wybór. Zapoznaj się z oferowanymi przez producenta AGS systemami mocowań elewacji wentylowanych i postaw na najwyższą jakość!